×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  ​Murati: Projektligji për rimëkëmbje nuk i ndihmon ekonomisë

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Lëvizja Vetëvendosje nuk do të përkrahë projektligjin për rimëkëmbje ekonomike.

  Deputeti Hekuran Murati në seancën e sotme plenare paraqiti kritika ndaj projektligjit për të cilin tha se ka mangësi dhe nuk i ndihmon ekonomisë.

  Ai tha se as tërheqja e dhjetë përqindishit nuk i ndihmon atyre që kanë nevojë, pasi pjesa e madhe e tyre nuk kanë të hyra në këtë fond pensional.

  Murati: Të vetmit që do të përfitojnë aty janë kryesisht ata të cilët kanë të hyra të rregullta

  “Sa i përket Trustit e kam theksuar edhe më herët të vetmit që do të përfitojnë aty janë kryesisht ata të cilët kanë të hyra të rregullta, kontrata dhe paga pak më të larta se mesatarja. Pjesa më e prekur nga kriza ekonomike nuk do të ndihmohet. Ne nuk jemi kundër që të ndihmohet edhe ata që nuk e kanë patjetër, por prioritetit duhet të jetë tek ata që nuk kanë fare pare në trust”, tha ai.

  Krahas kësaj ai tha se edhe ulja e TVSH-së për bizneset nuk ka synim për ruajtjen e punësimit në këtë sektor.

  Murati: Me uljen e TVSh-së nuk garantohet ruajtja e punësimit në gastronomi

  “Krejt çka ka këtu është një ulje e tvsh-së për bizneset të cilat e kanë pasur lobin pak më të fortë. Edhe kjo megjithatë nuk është zgjidhje, nëse synimi ka qenë që të rritet kërkesa në këtë sektor kjo nuk arrihet. Me uljen e tvsh-së nuk garantohet që do të ketë ulje të çmime e si rezultat të rritet edhe sasia e kërkuar për këto shërbime. Nëse nën anën tjetër, ka qenë ruajta e punësimit në këtë sektor që do të ishte primar në këtë rast, të ndihmohen kamerierët kryesisht as ajo nuk arrihet”, tha ai.

  Derisa paraqiti kritika edhe për marrjen e 100 milionë eurove nga AKP, pasi tha nuk dihet çfarë dedikimi do të kenë.

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Lajme23 Shtator 2023
  Një autoservis është përfshirë nga zjarri këtë të shtunë në fshatin Duhël të Suharekës, ku si pasojë janë djegur disa vetura. Ndërkaq,...
  Lajme23 Shtator 2023
  Është arrestuar një person në Shqipëri i cili po transportonte 27  emigrantë në drejtim të Kosovës. Emigrantët kishin paguar nga 200-400 euro...
  Lajme23 Shtator 2023
  Eksperti i sigurisë Drizan Shala, tha se nëse KFOR do i mundësojë Vuçiçit që ai të vizitojë Manastirin e Graçanicës, do të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ukraina nisi një tjetër sulm me raketa në Sevastopol këtë mëngjesin e së shtunës, që ndodhet në Krimenë e pushtuar nga rusët....
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...
  Sport23 Shtator 2023
  Trajneri i Paris Saint-Germain, spanjolli Luis Enrique ka thënë se lojtari i tij Achraf Hakimi ende bën shaka me të për fitoren...
  Lajme23 Shtator 2023
  Eksperti i sigurisë Drizan Shala, tha se nëse KFOR do i mundësojë Vuçiçit që ai të vizitojë Manastirin e Graçanicës, do të...
  Sport23 Shtator 2023
  Carlo Ancelotti ka dhënë detaje të reja se kur do të kthehet Vinicius Jr nga lëndimi. Në fakt sulmuesi brazilian ka lënë...
  Vip23 Shtator 2023
  Modelja 25 vjeçe, ka sfiluar për markat “Fendi” dhe “Versace”, ku “ka fërkuar shpatullat” me Gigi Hadid. Leonardo DiCaprio është në lidhje...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.