×
 • Lajme
 • Lajme

  ​MPJD: Vendimi për pezullim nuk i përfshinë as konsujt, as ambasadorët

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Vendimet e marra nga ish-ministri i Jashtëm, Glauk Konjufca, rreth kthimit të ambasadorëve dhe shkarkimit të 14 konsujve, janë pezulluar sot nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës.

  Në një komunikatë për media Ministria e Jashtme është sqaruar rreth vendimit për pezullimin e përkohshëm të disa vendimeve që kanë të bëjnë me shërbimin e jashtëm.

  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës – Meliza Haradinaj-Stublla njofton se nuk bëhet fjalë për anulim, por për pezullim të përkohshëm të vendimeve për kthim të disa diplomatëve, të nënshkruara nga ish-Qeveria e shkarkuar Kurti.

  Vendimi për pezullim nuk i përfshinë konsujt dhe as ambasadorët. MPJD njofton opinionin se këto vendime do të shqyrtohen veç e veç brenda afatit shtatë ditorë, dhe se vendimi përfundimtar do të merret pa asnjë paragjykim lidhur me vendimet e mëparshme apo pezullimin aktual të tyre, thuhet në njoftim.

  Ish-ministri i Jashtëm Glauk Konjufca ka deklaruar se vendimi i sotshëm i Qeverisë Hoti është argumenti më i mirë i mashtrimit të paskrupullt të elektoratit nga LDK-ja.

  “Vendimi i sotshëm i Qeverisë Hoti për anulimin e vendimit për kthimin e konsujve të paligjshëm, tregon për orientimin thellësisht të gabueshëm politik të LDK-së. Ky është koncesion kapital me shkelësit e ligjit dhe krimin e organizuar”, ka thënë ai.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Zëvendësdrejtori i Policisë në Veri, Veton Elshani, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë ka pasur raste kur policët e dorëhequr...
  Front TV04 Tetor 2023
  Sulmi në veri nga një grup kriminal serb edhe pas dhjetë ditësh vazhdon të jetë temë diskutimi në vend. Kjo, për shkak...
  Lajme04 Tetor 2023
  Profesori amerikan dhe njohësi i rrethanave politike në rajon, Daniel Serwer, ka thënë se reagimet verbale kundër veprimeve të Serbisë s’janë të...
  Të tjera
  Sport04 Tetor 2023
  Ballkani do të presë Dinamo Zagrebin në “Fadil Vokrri”, një emër të njohur të futbollit ballkanik dhe jo vetëm, në ndeshjen e...
  Kronika04 Tetor 2023
  Policia e Kosovës ka publikuar të mërkurën fotografinë e një personi, pasi i njëjti dyshohet për vjedhje në Prishtinë. Ndaj, policia ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nesër në Kuvendin e Kosovës do të mbahen dy seanca plenare. Seanca e parë pritet të nisë në orën 10:00 dhe ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ambasadorja e SHBA-së në NATO, Juliane Smith, ka shkruar në profilin e saj zyrtar për formimin dhe rëndësinë e NATO-s. Smith ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka arritur në Granada të Spanjës, në kuadër të Samitit Politik Evropian. Ajo shkruan në platformën X,...
  Lajme04 Tetor 2023
  Tre persona janë lënduar në një aksident trafiku, ndodhur sot te Rruga C në Prishtinë. Rastin për Front Online e ka konfirmuar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.