Bota/Rajoni

​Modelja australiane ankohet për diskriminim për shkak se duket shumë tërheqëse

​Modelja australiane ankohet për diskriminim për shkak se duket shumë tërheqëse
18:12 | 11 Nëntor 2020

Mbretëresha e bukurisë australiane thotë se ajo shpesh diskriminohet pasi është shumë tërheqëse dhe pretendon se punëdhënësit po vënë në dyshim aftësitë e saj për shkak të kësaj.

Maria Thattil është një influencuese dhe blogere mode nga Melbourne e cila u kurorëzua Miss Universe Australia këtë vit muajin e kaluar. Por përveç që ka më shumë se 65,000 ndjekës në Instagram, ajo gjithashtu ka një diplomë bachelor në psikologji dhe një master në burimet njerëzore, dhe tani po punon për të fituar talent për të kandiduar për qeveri.

Ajo foli për news.com.au në lidhje me paragjykimet që njerëzit kishin ndaj saj për shkak të pamjes së saj të bukur, si gjatë studimeve ashtu edhe në jetën e saj profesionale.

“Ata më thanë edhe në praktikë, kur sapo isha duke filluar karrierën time, që unë duhet të jem jashtëzakonisht e mirë me njerëzit, sepse unë jam e bukur kështu që ata do të supozojnë se jam e ngurtë për shkak të kësaj. Në të vërtetë, një grua e moshuar më tha këtë dhe ishte shumë dekurajuese”, tha ajo.

27-vjeçarja gjithashtu kujton një menaxher që kishte komentuar sasinë e përbërjes që kishte veshur, por gjithashtu duke komentuar se sa kujdeset për rrobat e saj.

Ajo gjithashtu kujtoi kur një i rekrutuar i tha se ajo ndoshta e fitoi punën vetëm sepse punëdhënësve meshkuj u pëlqente ajo si dukej – edhe pse ajo foli me gruan në lidhje me punën, përmes telefonit.

Maria tha se edhe pse është natyrë njerëzore të ketë paragjykime të bazuara në karakteristikat fizike, ajo dëshiron që të gjithë të dinë se ajo nuk diktohet nga perceptimi i të tjerëve.

Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA

Të tjera