Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Modelja australiane ankohet për diskriminim për shkak se duket shumë tërheqëse

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Mbretëresha e bukurisë australiane thotë se ajo shpesh diskriminohet pasi është shumë tërheqëse dhe pretendon se punëdhënësit po vënë në dyshim aftësitë e saj për shkak të kësaj.

  Maria Thattil është një influencuese dhe blogere mode nga Melbourne e cila u kurorëzua Miss Universe Australia këtë vit muajin e kaluar. Por përveç që ka më shumë se 65,000 ndjekës në Instagram, ajo gjithashtu ka një diplomë bachelor në psikologji dhe një master në burimet njerëzore, dhe tani po punon për të fituar talent për të kandiduar për qeveri.

  Ajo foli për news.com.au në lidhje me paragjykimet që njerëzit kishin ndaj saj për shkak të pamjes së saj të bukur, si gjatë studimeve ashtu edhe në jetën e saj profesionale.

  “Ata më thanë edhe në praktikë, kur sapo isha duke filluar karrierën time, që unë duhet të jem jashtëzakonisht e mirë me njerëzit, sepse unë jam e bukur kështu që ata do të supozojnë se jam e ngurtë për shkak të kësaj. Në të vërtetë, një grua e moshuar më tha këtë dhe ishte shumë dekurajuese”, tha ajo.

  27-vjeçarja gjithashtu kujton një menaxher që kishte komentuar sasinë e përbërjes që kishte veshur, por gjithashtu duke komentuar se sa kujdeset për rrobat e saj.

  Ajo gjithashtu kujtoi kur një i rekrutuar i tha se ajo ndoshta e fitoi punën vetëm sepse punëdhënësve meshkuj u pëlqente ajo si dukej – edhe pse ajo foli me gruan në lidhje me punën, përmes telefonit.

  Maria tha se edhe pse është natyrë njerëzore të ketë paragjykime të bazuara në karakteristikat fizike, ajo dëshiron që të gjithë të dinë se ajo nuk diktohet nga perceptimi i të tjerëve.

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa u plagosën në një shkëmbim zjarri me një sulmues të armatosur pranë kufirit me Egjiptin....
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti i Kirgistanit tha të shtunën se ish-republika e tij sovjetike ishte gati të  bashkëpunonte me BE-në. “Kirgistani është i gatshëm të...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është betuar të shtunën për mandatin e ri presidencial në Ankara. Teksa e ka lexuar betimin, ai...
  Të tjera
  Vip03 Qershor 2023
  Capital T, Majku dhe Ledri, kanë bashkuar forcat e tyre për një bashkëpunim. Ky bashkëpunim tashmë është publikuar. ‘’Yjet Dalin Natën’’, quhet...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime për aksidentin tragjik në Indi ku mbeten të vrarë mbi 260 persona. Kreu i...
  Vip03 Qershor 2023
  Moderatorja Klea Huta dhe këngëtari Elgit Doda do të kurorëzojë lidhjen e tyre ditën e nesërme. Sipas ‘Vip Magazine’, çifti ka zgjedhur...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është betuar të shtunën për mandatin e ri presidencial në Ankara. Teksa e ka lexuar betimin, ai...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i Ekipit Negociator të Kosovës dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi i ka reaguar presidentit të Serbisë, Aleksander...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Një zjarr i madh ka shpërthyer mëngjesin e së shtunës në një termocentral, në Kahramanmaras, qyteti që u godit nga tërmeti shkatërrimtar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.