Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Macron nesër për vizitë në Liban

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Presidenti i Francës Emmanuel Macron do të udhëtojë nesër për një vizitë në Bejrut, pas një shpërthimi katastrofik që vrau mbi njëqind njerëz në kryeqytetin libanez të martën, duke lënë gati 300,000 të pastrehë, njoftoi sot Pallati Elysee.

  Macron do të takohet me të gjithë “faktorët politikë”, përfshirë presidentin Michel Aoun dhe kryeministrin Hassan Diab, në një kohë kur Franca po tregon solidaritet dhe dërgon staf dhe pajisje për të ndihmuar autoritetet libaneze.

  Macron, i cili foli me presidentin libanez menjëherë pas shpërthimit, tashmë ka porositur që të dërgohet një ambulancë në Liban, një vend me lidhje të thella historike me Francën.

  Ministri i Jashtëm i Francës Jean-Yves Le Drian tha se Parisi zyrtar gjithashtu do të dërgojë edhe aeroplanin e tretë me ndihma humanitare në Bejrut të mërkurën.

  “Tre aeroplanë fluturojnë sot për në Bejrut, i treti nga Marseja me ekipe mjekësore që mund të veprojnë menjëherë, dy nga Roissy me materiale, 25 ton, ekipe të sigurisë së Ministrisë së Brendshme, si dhe zjarrfikës të Marseille,” tha ai.

  Pallati Elysee ka njoftuar më parë se dy aeroplanët do të nisen nga Roissy, jo shumë larg Parisit.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i shtohet edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të premten një paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh të nënshkruar më 21 mars me qeverinë...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë. Kremlini bëri të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.