Gjuha:
×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  ​Kuçi do t’i kërkojë ndihmë Qeverisë për pagat e punëtorëve të Trepçës

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit (MEA), Blerim Kuçi bashkë me drejtorin e njësisë për politika dhe monitorim të ndërmarrjeve publike, Besnik Krasniqi, sot kanë pritur në takim këshillin grevist të punëtorëve të Trepçës, të kryesuar nga Ragip Istrefi, përfaqësuesin e Sindikatës së Trepçës, Gani Osmani, shtruesin e detyrës të kryeshefit të “Trepçës”, Hysen Vrajolli dhe disa punëtorë të ndërmarrjes.

  Sipas një komunikate të MEA, temë diskutimi në këtë takim ishte gjendja e vështirësuar e ndërmarrjes publike “Trepça” sh,.a. gjegjësisht bllokimi i llogarive të tyre duke pamundësuar edhe dhënien e pagave.

  Ministrit Kuçi i janë paraqitur kërkesat e këshillit grevist, të cilët kërkuan ndihmë financiare që të kalojnë këtë gjendje.

  Duke u treguar për ndihmën që kësaj ndërmarrje i është dhënë edhe me masat përkrahëse të pakos për rimëkëmbje ekonomike, ministri Kuçi, u ka premtuar punëtorëve dhe menaxhmentit që nga buxheti për rimëkëmbje ekonomike brenda njësisë për politika dhe monitorim të ndërmarrjeve publike do t’u ndahet një shumë e mjeteve dhe do të kërkohet në mbledhje të Qeverisë ndihmë shtesë.

  “Ajo që mund t’iu garantoj është se ne kemi një shumë të mjeteve në buxhetin e Njësisë për Politika dhe Monitorim të Ndërmarrjeve Publike, të cilën mund ta ekzekutojmë menjëherë. Mirëpo, kërkesa juaj është më e madhe dhe për këtë unë në mbledhjen e nesërme të Qeverisë së Kosovës do ta paraqes këtë shqetësim dhe do të kërkoj ndihmë për juve për të kaluar këtë situatë”, ka thënë ministri Kuçi.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Ekonomi20 Mars 2023
  Në KEK kanë theksuar se në periudhën e muajve të këtij dimri, Kosova ka marrë diku rreth 220 mijë megavatë-orë energji elektrike,...
  Ekonomi20 Mars 2023
  Kosova vazhdon të importojë produkte nga vendet e ndryshme, pavarësisht raporteve të saj ekonomike, politike dhe diplomatike me ato shtete. Të dhënat...
  Ekonomi19 Mars 2023
  Masat e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës për mbështetjen e sektorit privat, sipas Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), nuk janë të mjaftueshme,...
  Të tjera
  Lajme20 Mars 2023
  Wolfgang Ischinger, i cili ishte përfaqësues i Bashkimit Evropian në negociatat për statusin e Kosovës, ka folur rreth dakordimit mes kryeministrit të...
  Lajme20 Mars 2023
  Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj personit i cili dyshohet se ia dogji garazhin gazetarit...
  Lajme20 Mars 2023
  Në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë së Kosovës, e cila pritet të mbahet më 22 mars apo të mërkurën, Qeveria pritet të...
  Kronika20 Mars 2023
  Një person është therur me thikë në Ferizaj. Policia njofton se rasti ndodhi pas një mosmarrëveshjeje mes dy personave. “Viktima mashkull kosovar...
  Lajme20 Mars 2023
  Oda e Avokatëve të Kosovës njofton për vdekjen e avokatit Orhan Rekathati. Oda e Avokatëve të Kosovës, i shprehë ngushëllimet më të...
  Lajme20 Mars 2023
  Kryeministri Kurti sot do ta vizitojë shkollën Fillore të Mesme të Ulët “Elena Gjika”. Sipas ZKM-së, kjo vizitë do të bëhet me...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.