Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​KQZ tërheq shortin për renditjen e kandidatëve në fletëvotim për zgjedhjet në Mitrovicë të Veriut

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka organizuar sot tërheqjen e shortit për renditjen e kandidatëve dhe subjekteve politike në fletëvotimin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut.

  Në garë për të parin e Mitrovicës së Veriut janë katër kandidat dhe renditja e tyre në fletëvotim do të jetë:

  121. Erden Atiq nga Lëvizja Vetëvendosje

  122. Kandidati i pavarur Dusan Milunovic

  123. Milan Radojevic nga Lista Srpska

  124. Florent Azemi nga Partia Demokratike e Kosovës

  Me rastin e tërheqjes së shortit, zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi, tha se janë duke vazhduar përgatitjet për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut dhe asaj të Podujevës.

  Ai tha se kanë pranuar edhe rekomandimet nga ana e institucioneve shëndetësore, e të cilat janë duke i kthyer në procedura të veçanta në mënyrë që të gjithë qytetarët më të drejtë vote të mund të shprehin vullnetin e tyre me datën 29 nëntor.

  “KQZ është duke vazhduar përgatitjet e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut dhe të Podujevës. Deri më tani jemi në rrugë të mirë dhe së fundmi kemi pranuar edhe rekomandimet nga ana e institucioneve shëndetësore, të cilat KQZ-ja është duke i kthyer në procedura të veçanta në mënyrë që të gjithë qytetarët më të drejtë vote të mund të shprehin vullnetin e tyre me datën 29 nëntor. Së fundmi KQZ ka miratuar udhëzimin e veçantë përmes së cilit do t’i mundësohet votimi të gjithë qytetarëve me të drejtë vote të cilët fatkeqësisht mund të jenë të infektuar me COVID-19 apo që janë në vetizolim. Në bazë të këtij udhëzimi do të jenë ekipet mobile lëvizëse të KQZ-së të cilat në ditën e zgjedhjeve me 29 nëntor do të shkojnë në adresat e caktuara të këtyre votuesve”, tha ai.

  Ndërkaq, për kryetar të komunës së Podujevës, KQZ ka tërhequr shortin me 2 mars të këtij viti, ku numrin 10 e ka kandidati i PDK-së Naim Fetahu, 11 Nexhmi Rudari nga LDK dhe 12 Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje./

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.