Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Kosova dhe Italia nënshkruajnë marrëveshje për bashkëpunim policor

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, gjatë një vizite zyrtare në Itali, ka nënshkruar sot një marrëveshje me homologen e tij Luciana Lamorgese mbi bashkëpunimin policor ndërmjet dy vendeve.

  Marrëveshja do të forcojë përpjekjet e përbashkëta në parandalimin dhe luftimin e krimit transnacional, ekstremizmin e dhunshëm dhe terrorizmin.

  Ministri Veliu ka falënderuar Lamorgese për mbështetjen e vazhdueshme që Italia ka dhënë në shtet-ndërtimin e Kosovës dhe mbështetjen në proceset integruese euro-atlantike.

  Ndërsa ministrja italiane vlerësoi lart bashkëpunimin me Kosovën në fushën e sigurisë dhe shprehu gatishmërinë për thellim të mëtejmë të bashkëpunimit në çështje me interes të përbashkët për sigurinë rajonale dhe atë evropiane.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka reaguar pas vendimit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë...
  Lajme31 Mars 2023
  Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka dënuar ashpër djegien e tri veturave me targa RKS, duke thënë se...
  Lajme31 Mars 2023
  Shoqata Sindikale e QKUK-së ka shprehur pakënaqësinë lidhur me situatën e krijuar tek punonjësit shëndetësorë ë shkak të mos përfshirjes së shtesave...
  Të tjera
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...
  Lajme31 Mars 2023
  Policia e stacionit në Shtërpcë, veç aktiviteteve rutinë dhe atyre të planifikuara, bazuar në planin aktiv “Mbrojta e Pyjeve”, pas disa informacioneve...
  Lajme31 Mars 2023
  Zyrtari i Gjendjes Civile në Fushë Kosovë, Latif Ibrahimi është deklaruar i pafajshëm, të premten në shqyrtimin fillestar, në rastin ku po...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se liderët evropianë janë afër fillimit të shqyrtimit të mundësisë së "anëtarëve të Bashkimit Evropian të...
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi, mendon se pas marrëveshjes së Ohrit vendi duhet të shkojë drejt zgjedhjeve të reja. Ajo ka bërë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.