×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Komisioni Evropian prezanton projekt-kornizën e bisedimeve për Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Komisionari evropian për Politikat e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit Oliver Varhelyi njoftoi sot se Komisioni Evropian paraqiti një projekt-kornizë negociuese për Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore në Këshillin e Çështjeve të Jashtme të BE-së.

  Komisioni mori një ftesë në mars për ta paraqitur projektin në Këshillin e Punëve të Jashtme, kur u mor vendimi për hapjen e negociatave të pranimit, thuhet në njoftim.

  Oliver Varhelyi vlerësoi se sot është një tjetër hap i rëndësishëm për rrugën e integrimit evropian të Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore, pasi BE-ja ka përmbushur detyrimin e saj duke siguruar një kornizë konkrete për negociatat.

  “Propozimet tona bazohen në metodologjinë e rishikuar të pranimit, e cila u prezantua në shkurt, me qëllim që procesi të bëhet më i besueshëm, dinamik dhe i parashikueshëm”, tha Varhelyi.

  “Mezi pres diskutimin me shtetet anëtare mbi mundësinë e mbajtjes së konferencave të para ndërqeveritare me këto dy vende sa më shpejt të jetë e mundur. E ardhmja e tyre është e qartë në BE dhe kam besim se ato do të vazhdojnë të përmbushin reformën e tyre në rrugën evropiane, siç kanë bërë deri më tani”, ka shtuar ai.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  NATO ka uruar Shqipërinë për Festën e Pavarësisë. “Ripostoni për t’u bashkuar me ne për të festuar Aleatin tonë #Shqipëri në #Ditën...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...
  Sport28 Nëntor 2023
  Ylli i futbollit Xherdan Shaqiri e ka uruar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Futbollisti i Chikago Fire dhe Përfaqësueses së Zvicrës e...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka uruar pavarësinë e Shqipërisë të gjithë shqiptarëve në mbarë botën. “Urime Dita e Pavarësisë së Shqipërisë të gjithë...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Historiani Jusuf Buxhovi në një rrëfim për Front Online ka folur për kohën e para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, ndarjen e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.