Gjuha:
×
 • Kronika
 • Kronika

  ​KMDLNJ do të kërkojë përkujdesje shtesë shëndetësore për të burgosurit

  FrontOnline
  03 Shtator 2020

  Shërbimi Korrektues i Kosovës që zbaton ekzekutimin e dënimeve efektive me burg për të dënuarit sikur që menaxhon qendrat e paraburgimit në Kosovë ka bërë përparim të madh në trajtimin e personave të privuar nga liria përkundër problemeve të mëdha me të cilat po përballet Kosova e në këtë kontekst edhe SHKK-ë.

  KMDLNJ thotë se po punohet intensivisht për ndryshimin e bazës ligjore që paraqet një hap të madh në përmirësimin e kushteve për personat e burgosur sikur edhe për stafin i cili, në jo pak raste ka punuar në kushte të vështira dhe pa status të rregulluar si duhet.

  Pandemia e shkaktuar nga COVID-19 e ka krijuar një gjendje të jashtëzakonshme në Kosovë ku të burgosurit janë përballur me shumë probleme, sidomos në fillim dhe për shkak të situatës së imponuar, të drejtat e të burgosurve janë shkelur jo me vullnetin e SHKK, thuhet në një komunikatë të KMDLNJ-së.

  Sipas KMDLNJ-së, për shkak të situatës së imponuar të burgosurve iu janë mohuar të drejtat që iu takojnë dhe beneficionet që i kanë fituar me sjelljet e tyre si vizitat familjare, vizitat e lira, shkuarje në shtëpi, shkollimi dhe aftësimi profesional, marrja me aktivitete sportive dhe kulturore, shfrytëzimi i pushimit vjetor në shtëpi etj.

  Komunikimi virtual dhe lejimi më i shpesh i bisedave telefonike nuk kanë përmbushur nevojat e të burgosurve. Tash, lejimi i vizitave familjare për të dënuarit me ç’rast lejohet vetëm një anëtar i familjes në distancë prej dy metrave është më mirë se më parë por jo edhe e duhura prandaj KMDLNJ ka kërkuar një zgjidhje që do të ishte më e pranueshme për të burgosurit dhe e cila nuk do ta rrezikonte shëndetin e të burgosurve, stafit e as vizitorëve.

  Pasi Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur ka siguruar përkrahje në vlerë prej 1,5 milionë dollarë për blerjen e 100,000 testeve nga SOROS, KMDLNJ vlerëson se mund të krijohen kushtet që të testohen të gjithë të burgosurit dhe stafi në mënyrë që të krijohen kushte që të burgosurit t’i realizojnë të drejtat që iu takojnë.

  KMDLNJ thotë se pas normalizimit të situatës do të kërkojë që të gjithë të burgosurve që për shkak të situatës së imponuar u janë mohuar të drejtat e garantuara dhe të fituara që ato t’ju kompensohen në të kundërtën do të konsiderojë si shkelje të rëndë të drejtave të njeriut të personave të privuar nga liria.

  KMDLNJ do të kërkojë edhe përkujdesje shtesë shëndetësore për të burgosurit dhe stafin.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Kronika02 Qershor 2023
  Një vajzë ka rënë nga kati i dytë i një shkolle dje në Ferizaj. Sipas Policisë ajo për shkak të lëndimeve të...
  Kronika02 Qershor 2023
  Një burrë në Gjilan ka tentuar që t’i godas zyrtarët policorë të cilët ishin duke kryer detyrën e tyre. Siç thuhet në...
  Kronika02 Qershor 2023
  Tri raportime janë bërë gjatë ditës së djeshme në Policinë e Kosovës, sa i përket dëmtimit të veturave nga protestuesit lokalë serbë....
  Të tjera
  Vip02 Qershor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, është mjaft aktive dhe ndan me ndjekësit në rrjete sociale postime të ndryshme. Ajo ditë më...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.