Gjuha:
×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​KE blen edhe 405 milionë doza të vaksinës antiCOVID

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Komisioni Evropian ka rënë dakord me kompaninë gjermane CureVac për të blerë deri në 405 milionë doza të vaksinës së mundshme kundër COVID-19.

  Kontrata do të miratohet të martën dhe do të jetë kompania e pestë me të cilën Komisioni ka lidhur një kontratë mbi vaksinat, sipas Brukselit.

  Deri më tani, Komisioni Evropian ka nënshkruar marrëveshje për furnizimin e vaksinave me kompanitë farmaceutike Pfizer, Astra Zeneca, Sanofi dhe Johnson and Johnson.

  “Ne nuk e dimë se cila vaksinë do të jetë e sigurt dhe efektive në fund të fundit. Agjencia Evropiane e Barnave do t’i miratojë ato vetëm pas një vlerësimi të plotë dhe ne kemi nevojë për një gamë të gjerë vaksinash të bazuara në teknologji të ndryshme”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Layen.

  Agjencia Evropiane e Barnave pret që të japë ‘dritën e gjelbër’ për përdorimin e vaksinës kundërCOVID-19 në BE deri në fund të dhjetorit, ndërsa shpërndarja mund të fillojë në janar 2021.

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është pyetur sërish për marrëveshjen e fundit me Kosovën, duke komentuar edhe pjesën që, siç sthuhet, i...
  Lajme26 Mars 2023
  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri u shpreh sot se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial vërteton...
  Lajme26 Mars 2023
  Të dielën e ardhshme në Prishtinë do të mbahet një marsh, duke kërkuar drejtësi për krerët e UÇK-së që janë në Hagë....
  Të tjera
  Sport26 Mars 2023
  Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermania...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...
  Lajme26 Mars 2023
  Si pasojë e vetaksidentit në afërsi te Rrethi në Prishtinë, një person ka pësuar lëndime trupore. Personi i lënduar është dërguar për...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryetari i Prishtinës Përparim Rama, ka publikuar një video ku shihet duke u pastruar rrugët e kryeqytetit. “E diele. Prishtina e pastër”,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.