Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Japonia e prekur nga vala e tretë e koronavirusit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Japonia raportoi një rekord ditor të 1,645 të infektuar rishtas me koronavirus të enjten, që ekspertët thonë se shënon valën e tretë të virusit, raportojnë mediat lokale.

  Shifra, e cila përfshin një rekord 236 raste të reja në ishullin Hokkaido në veri të vendit, tejkaloi rekordin e mëparshëm prej 1596, i cili u regjistrua në 7 gusht, njoftoi Kyodo News.

  Tokio konfirmoi 393 raste të reja, rritja më e madhe ditore në tre muajt e fundit, ndërsa prefektura perëndimore e Osaka regjistroi 231 raste, duke kapërcyer pragun e 200 rasteve për të tretën ditë me radhë.

  Rritja e fundit e njerëzve të infektuar “mund të konsiderohet si vala e tretë e koronavirusit”, tha Toshio Nakagawa, kreu i Shoqatës Mjekësore të Japonisë, në një konferencë shtypi, kur Japonia regjistroi 1,543 raste të reja të përditshme të infeksionit.

  Japonia përfundoi një gjendje emergjence njëmujore në mes të majit në shumicën e 47 prefekturave. Vendi u përball me një valë të dytë të virusit në gusht.

  Duke folur në një konferencë shtypi të enjten, ministri i Rindërtimit Ekonomik Yasutoshi Nishimura tha se aktualisht nuk kishte nevojë për të shpallur një gjendje të jashtëzakonshme në vend për herë të dytë.

  Sidoqoftë, ministri Nishimura tha se Japonia mund të ketë nevojë për kufizime në aktivitetin ekonomik nëse situata përkeqësohet.

  Japonia deri më tani ka regjistruar gjithsej 114.400 raste të infeksionit dhe gjithsej 1.884 vdekje nga COVID-19.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i shtohet edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të premten një paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh të nënshkruar më 21 mars me qeverinë...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë. Kremlini bëri të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.