×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Japoni: Më shumë se 1.000 kompani falimentojnë për shkak të koronavirusit

  FrontOnline
  11 Shkurt 2021

  Në Japoni, për shkak të pasojave të krizës së shkaktuar nga pandemia e virusit koronar, më shumë se një mijë kompani falimentuan brenda një viti, sipas hulumtimit të kryer nga kompania “Teikoku databank”.

  Sipas rezultateve të një studimi mbi kompanitë që kanë kërkuar falimentim që nga shkurti i vitit 2020, sektori i hotelerisë në Japoni është goditur më rëndë, me 159 kompani që falimentojnë, raporton transmetuesi publik japonez NHK.

  Në të njëjtën periudhë, ndër të tjera, çelësi është vënë 85 ndërmarrjeje ndërtimi, si dhe 78 hoteleve dhe konvikteve.

  Për shkak të pasojave të krizës së shkaktuar nga pandemia e virusit korona në Japoni, mesatarisht, rreth njëqind kompani ndaluan punën çdo muaj.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.