Bota/Rajoni

​Italianët votojnë pro zvogëlimit të numrit të deputetëve

​Italianët votojnë pro zvogëlimit të numrit të deputetëve
00:04 | 22 Shtator 2020

Italianët votuan sot për të ulur numrin e deputetëve në parlamentin kombëtar me një të tretën, tregojnë rezultatet pothuajse përfundimtare të referendumit të mbajtur së bashku me zgjedhjet rajonale, me masa të forta paraprake për shkak të virusit korona.

Megjithëse referendumi për zvogëlimin e numrit të deputetëve kishte mbështetjen e të gjitha partive, Lëvizja Pesë Yje në pushtet mori meritat për fitoren, duke besuar se votuesit iu përgjigjën pozicionit të tij pro-reformës kundër themelimit.

Në fund të referendumit dy-ditor, pjesëmarrja ishte 53 për qind, duke përfshirë ata që votuan nga shtëpia ose nga spitali për shkak të karantinës ose sëmundjes. Një ushtri vullnetarësh të trajnuar në pajisje mbrojtëse shkuan shtëpi më shtëpi për të siguruar që italianët që kanë virusin të mund të votojnë.

Ata që shkuan në votime duhej të ndiqnin protokolle të rrepta të mbajtjes së maskave dhe distancës shoqërore.

Bazuar në 95 për qind të votave të numëruara, 69 për qind e italianëve votuan “Po” në referendumin kushtetues për uljen e numrit të deputetëve, deklaroi Ministria e Punëve të Brendshme.

Propozimi, i cili kaloi në parlament por jo me një shumicë prej dy të tretave në mënyrë që të mund të kalonte pa një referendum, ul numrin e deputetëve në dhomën e ulët nga 630 në 400 dhe në Senat nga 315 në 200.

Lëvizja Pesë Yje deklaroi se kjo harmonizon burokracinë e rëndë italiane me vendet e tjera evropiane dhe se do të kursejë dhjetëra miliona euro në vit.

Sot, guvernatorët u votuan gjithashtu në shtatë rajone italiane: Campania, Marquez, Liguria, Puglia, Toskana, Lugina e Aosta dhe Veneto. E djathta ekstreme nuk arriti të pushtonte Toskanën, fortesën e së majtës, të cilën shpresonte ta shndërronte në një simbol triumfues të ambicieve të saj kombëtare.

Kandidati i së majtës në rajon, Eugenio Gianni, fitoi rreth 47 për qind të votave, krahasuar me 40 për qind të mbështetjes që mori kandidatja Suzana Cecardi, nga e djathta ekstreme Lidhja e Mateo Salvini, sipas parashikimeve të televizionit italian.

E majta arriti të shpëtojë tre rajone – Toskana, Pula dhe Campania, por Fronti i bashkuar i qendrës së djathtë dhe i djathtës ekstreme fitoi Marche në jug të partisë qeveritare të Giuseppe Conti, koalicionit të Lëvizjes Pesë Yje dhe Partisë Demokratike.

Guvernatori i Venetos, Luka Zaija nga partia e krahut të djathtë Liga fitoi mandatin e tretë, sipas rezultateve të sondazheve, njoftoi agjencia e lajmeve ANSA.

Garat e kryetarëve të bashkive u mbajtën gjithashtu në 1000 qytete italiane.

Zgjedhjet rajonale ishin planifikuar për në pranverë, por u shtynë për shkak të pandemisë së virusit korona.

Italia ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve nga koronavirusi në Evropë pas Britanisë së Madhe, me mbi 35,700 vdekje.

Përfito FALAS një pushim për çift në Budva

Të tjera