×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Irani, urdhër arrest për Trumpin

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Irani ka lëshuar një urdhër arresti për presidentin amerikan Donald Trump dhe 30 persona të tjerë me dyshimin se janë përfshirë në sulmin ndaj gjeneralit iranian në Bagdad, tha prokurori në Teheran, Ali Alkasimer.

  Irani i ka kërkuar Interpolit ndihmë në arrestimin e të dyshuarve, por Interpol nuk e ka komentuar.

  Edhe pse presidenti amerikan nuk është në rrezik që të arrestohen në të vërtetë, akuza ka rritur tensionin midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara.

  Prokurori tha se Trump dhe të dyshuarit e tjerë akuzohen për përfshirje në sulmin në të cilin gjeneral Qasem Soleymani u vra më 3 janar në Bagdad.

  Ata akuzohen për vrasje dhe terrorizëm, tha Alkasimer, njoftoi agjencia ISNA.

  Identiteti i të akuzuarit nuk është deklaruar, përveç presidentit amerikan, dhe prokurori tha se Teherani do të vazhdojë ta ndjekë ndjekjen edhe pas skadimit të mandatit presidencial.

  Soleymani dhe pesë persona të tjerë u vranë në sulmin me avionë amerikanë pranë aeroportit të Bagdadit.

  Irani është hakmarrë me një sulm me raketa balistike ndaj forcave amerikane në Irak.

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kreu i ushtrisë sudane deklaroi se është i gatshëm të bisedojë me komandantin e forcave rebele, me të cilin po lufton për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me rreze të gjata për të ndihmuar Kievin në kundërofensivë të...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  “Sanksionet e reja kundër Rusisë nuk janë të nevojshme, sepse ato i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë”. Kështu u shpreh...
  Të tjera
  Kronika23 Shtator 2023
  Është grabitur një punëtor i një poste të shpejtë në Pejë, i cili ka raportuar se i është vjedhur çanta me rreth...
  Kronika23 Shtator 2023
  Dy vajza të mitura janë rrahur nga dy të tjera në fshatin Kovragë të Istogut. Policia ka bërë të ditur se sipas...
  Sport23 Shtator 2023
  Matthijs De Ligt është në një situatë shumë të rëndë, pasi ka humbur vendin e titullarit te Bayern Munich. Trajneri i bavarezëve,...
  Kronika23 Shtator 2023
  Është arrestuar një person në Pejë, pasi i njëjti dyshohet se ka ushtruar dhunë psiqike ndaj babait të tij. Policia ka bërë...
  Kronika23 Shtator 2023
  Është arrestuar një grua në Ferizaj, pasi e njëjta e kishte sulmuar një zyrtare policore e cila ishte duke u marrë me...
  Lajme23 Shtator 2023
  Deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa në një intervistë për Front Online ka pranuar faktin që nuk i kanë numrat për ta rrëzuar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.