Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​I tha se bëri pazare me Serbinë, Hoti ia kthen Ngavcit: Ndër fjalimet më të liga që kam dëgjuar

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Në seancën e sotme kur po mbahet interpelanca e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti me temën për të pagjeturit, nënkryetarja e Kuvendit, Arbërie Nagavci i ka tha shefit të ekzekutivit që me Serbinë ka bërë pazare me njerëzit dhe pasuritë e Kosovës. Fjalimin e saj, Avdullah Hoti e quajti të ligë.

  Arbërie Nagavci nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje tha se pranimi nga Qeveria e Kosovës, që në zotimet e 4 shtatorit të pranojë paragrafin ku barazohen të zhvendosurit me të zhdukurit, është i turpshëm dhe i pafalshëm.

  “Më 4 shtator ju bëtë në fakt pazare me Serbinë, jo veç për pasuritë e Kosovës por edhe për njerëzit, e ky është një lloj trafikimi, por është e pafalshme, është e turpshme ajo që në një paragraf të një marrëveshje keni vendosur dhe barazuar të pagjeturit me të zhvendosurit. Ju pranuar që Serbia të negociojë e lejuat Serbinë të vendosë vet nëse do të veprojë dhe atë që e ka detyrim ja bëtë një opsion e jo zgjidhje të lirë”, tha ajo.

  E këtë Hoti e quajti një prej fjalimeve më të liga që ka dëgjuar ndonjëherë.

  “Ky është ndër fjalimet më të liga që unë kam dëgjuar në këtë Kuvend prej se jam këtu deputet ose ministër përpara jush”, tha ai.

  I menjëhershëm ishte reagimi i Nagavcit e cila i tha Hotit se është i dëmshëm turpi që është bërë në atë marrëveshje.

  “Kryeministër i ligë, dhe i turpshëm është dëmi që ju keni bërë kur keni shkruar në një paragraf të marrëveshjes së 4 shatorit , dhe keni bazuar të pagjeturit me të zhvendosurit, i ligë është situata që është krijuar në raport me familjet e të pagjeturve, nuk ju ndërhyra kur më thatë duhet të ju vijë turp gjatë kohës sa flisja por është mirë t’i dëgjoni familjarët e të pagjeturve kryeministër, është mirë të dëgjoni nënat”, tha ajo.

  Në seancë ne sotme të Kuvendit të Kosovës është thirrur në interpelancë kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti që të përgjigjet rreth çështjes së të pagjeturve, në kuadër të zotimeve të 4 shtatorit.

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.