Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Hoti: S’kemi hequr dorë nga vettingu në drejtësi

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti derisa ka përmendur vendimet që ka marrë gjatë qeverisjes së tij, ka përmendur anulimin e vendimit të Komisionit për Demarkacion, ku deklaroi se Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje ishte paguar mirë, por që nuk kishte dhënë rezultate. Madje, ai ka mohuar të ketë kontrata në vepër gjatë kohës sa ka qeverisur ai.

  Shefi i ekzekutivit gjatë interpelancës në lidhje me shfuqizimin e task-forcës antikorrupsion në Policinë e Kosovës, u zotua se nuk kanë hequr dorë nga vettingu në drejtësi, por që siç tha ai, nuk do të tolerojnë ‘gjueti-shtrigash’.

  “Për vettingun në drejtësi nuk kemi hequr dorë… Atë që nuk do e tolerojmë është që të mos bëjmë gjueti-shtrigash por ta dizajnojmë një proces në mënyrë sistematike që e rregullon funksionimin dhe efikasitetin e sistemit të drejtësisë”, ka deklaruar ai.

  Ai gjatë interpelancës në lidhje me shuarjen e task-forcës anti-kurrupsion në Policinë e Kosovës, ka përsëritur se themelimi i këtij mekanizmi ka qenë anti-kushtetues.

  Veç tjerash, u zotua se nuk ka kontrata në vepër gjatë qeverisjes së tij, e po ashtu udhëtime jashtë vendit, shtesa, blerje të veturave me buxhet të shtetit.

  “Nuk ka kontrata në vepër gjatë kësaj qeverisje që janë bërë. Nuk ka kontrata një-burimore. Me vendim e kemi hequr mundësitë që të zhvillohen kontratat një-burimore. Dhe ju e dini, duhet të dini se çfarë nënkuptojnë këto. Nuk ka blerje të veturave, udhëtim jashtë vendit për punëtori, seminare. Nuk ka shtesa, ka vendim për gjitha këto që po i them, që kanë ekzistuar në të kaluarën. Të gjitha këto janë vendime të qeverisë në funksion të reduktimit të shpenzimeve. Për një muaj ditë do të kemi edhe raportin të detajuar për shpenzimet mujore të kësaj qeverie, krahasuar me qeveritë e kaluara. Kemi marrë edhe vendime tjera që dikujt nuk i kanë ra mirë. Edhe kandidatit të juaj për Podujevë, kur e kemi anuluar vendimin e komisionit për demarkacion. Ku ai personalisht është paguar bukur shumë pa asnjë rezultat, hiç, në atë komision të demarkacionit”, u shpreh ai.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.