Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Hoti: Do të dëshmojmë se nuk do të ketë të paprekshëm para ligjit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryeministri Avdullah Hoti shuarjen e Task-forcës antikorrupsion në Policinë e Kosovës e ka cilësuar si vendim të duhur duke garantuar se nuk do ketë të paprekshëm para ligjit. Në interpelancën ku është ftuar në Kuvend, Hoti përsëriti se puna e task-forcës do të vazhdojë e papenguar në Policinë e Kosovës.

  Kreu i qeverisë në foltoren e Kuvendit tha se me vendimin për shuarje të kësaj task-force do t’i hapet rruga vendit për integrim në strukturat ndërkombëtare të sigurisë.

  “Ky vendim i qeverisë nuk ka asnjë objektiv tjetër, përpos luftimit të korrupsionit dhe luftimit të të gjitha dukurive negative me të cilat po përballet shoqëria jonë demokratike. Objektiv mbetet zhvillimi i kapaciteteve që luftojnë dukuritë korruptive sipas kornizës ligjore dhe jo me vendime administrative arbitrare. Objektiv tjetër i qeverisë është ruajtja dhe fuqizimi i pavarësisë së hetimeve profesionale dhe duhet eliminuar ndërhyrja dhe ndikimet e çfarëdollojshme dhe kjo garantohet me ligje dhe kushtetutë të vendit. Me këtë vendim do të dëshmojmë se nuk do të ketë të paprekshëm para ligjit, do t’i tregojmë botës demokratike që do të rreshtohemi karshi tyre në luftimin e korrupsionit. Me këtë vendim Kosovës do t’i hapim mundësitë drejt integrimit të strukturat ndërkombëtare të sigurisë”, tha ai.

  Hoti theksoi se do të fuqizohet përmbajtja e task-forcës dhe se në strukturimin e ri, e njëjta do të jetë më efikas në luftimin e korrupsionit.

  “Nuk po e pengojmë punën e tyre, por po e fuqizojmë përmbajtjen. Prandaj me strukturimin e ri dhe organogramin e ri sipas ligjit, ne besojmë që ky departament do të jetë më efikas në luftimin e korrupsionit. Ky vendim nuk cenon kontributin dhe përfshirjen e partnerëve tanë strategjikë, por ka të bëjë më ngritjen e përgjegjësie aty ku organet e rendit vlerësojnë se ka mungesa të duhura ligjore për luftimin e korrupsionit”, tha ai.

  Shefi i ekzekutivit tregoi edhe disa nga arsyet pse kanë shtyrë të marrë një vendim të tillë.

  “Ky vendim i yni eliminon mundësinë e bartjes së përgjegjësisë nga një sektor në sektorin tjetër. Eliminon dyfishimin e institucioneve që kanë mandat ligjor të merren me çështje të caktuara dhe në të njëjtën kohë e rritë përgjegjësinë e të gjithave për luftimin e korrupsionit dhe dukurive të tjera negative. Departamenti special antikorrupsion ka funksionuar brenda departamenteve të hetimeve. Pra kemi departamente brenda departamenteve që është dyfishim dhe përzierje e kompetencave dhe përgjegjësisë. Ne me këtë vendim vetëm po e qartësojmë mënyrën e funksionimit të departamentit të hetimeve brenda policisë”, u shpreh Hoti./E.Zeqiri

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.