Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Hera e tretë brenda një viti që Bullgaria dëbon spiun rusë që nën petkun e diplomatit kryenin aktivitete spiunazhi

  FrontOnline
  24 Shtator 2020

  Prokuroria bullgare ka shpallur non-grata diplomatet rusë, Sergei Nikolashin dhe Vladim Bikov. Të dy diplomatët rusë janë pjesëtarë të Shërbimit inteligjent të jashtëm rus-SVR, të cilët në Bullgari po kryenin aktivitete spiunazhi nën petkun e diplomatit. Kështu bëjnë të ditur mediat bullgare.

  Sipas prokurorisë bullgare, kundër dy diplomatëve rusë kishin filluar procedurat hetimore, për mbledhje të informacione që përbënin sekrete shtetërore. Pasi që personat e dyshuar gëzonin imunitet diplomatik, procedurat hetimore ishin pezulluar dhe dy diplomatët rusë, Sergei Nikolashin dhe Vladim Bikov, ishin shpallur persona non-grata dhe kërkohej që brenda 72 orëve të lëshonin territorin e Bullgarisë. Në lidhje me kërkesën për lëshimin e territorit të Bullgarisë është njoftuar edhe Ambasada e Rusisë në Sofje.

  Të dy diplomatët rus, pos që akuzohen për mbledhjen e informacioneve sekrete, siç ishin informacionet për aeroplanët e rinj F-16 dhe planeve për blerjen e dronëve ushtarak, ata kishin marrë pjesë edhe në sabotime në fabrikat ushtarake bullgare.

  Që nga shtatori i vitit të kaluar ky është skandali i katërt i spiunazhit rus në Bullgari, ndërsa skandali i tretë diplomatik, ku pjesëtarë të Ambasadës ruse në Sofje shpallen persona të pa dëshiruar dhe kërkohet lëshimi i territorit të Bullgarisë.

  Edhe pse zyrtarisht nuk flitet, në Bullgari kryejnë aktivitete spiunazhi një numër i madh i spiunëve rusë, si ata që janë nën petkun e diplomatit ashtu edha ata klandestin. Në lidhje me këtë problematikë, ish ministri i jashtëm bullgar, Solomon Passy, ishte shprehur se në Bullgari kryejnë aktivitete spiunazhi më shumë se 100 spiunë rusë. Vetëm në Ambasadën ruse në Sofje janë rreth 70 zyrtarë ku një pjesë e konsideruar e tyre janë pjesë e shërbimeve inteligjente ruse. Në kompani dhe shoqata ruse janë edhe qindra të punësuar, ku një pjesë e tyre janë gjithashtu pjesëtarë të shërbimeve inteligjente ruse. Kjo deklaratë e ish ministrit të jashtëm Passy ishte bërë pas akuzave kundër politikanit bullgar, Nikolay Malinov për spiunazh në favor të Rusisë./KosovaPress/

  Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kanë shpërthyer sërish tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, dy ditë përpara se të rifillonin bisedimet që synonin përfundimin e një marrëveshjeje paqeje...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  “Kina mbështetë përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme e këtij...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Kryeministri Albin Kurti nuk do të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës në Sllovaki ku kishte planifikuar të shkonte për shkak të...
  Vip30 Maj 2023
  Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj do të martohen në datën 17 qershor. Ceremonia që do të bëjë bashkë familjarë, miq dhe bashkëpunëtorë...
  Vip30 Maj 2023
  Albina Kelmendi duket se do e prekë sërish skenën e “Eurovizionit”. Ajo ka zbuluar se ka marrë disa oferta prej shteteve pjesëmarrëse...
  Lajme30 Maj 2023
  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se nuk kanë raport zyrat nëse është ndërprerë mësimi në komunat...
  Lajme30 Maj 2023
  Eurodeputeti dhe kryetari i Partisë së Gjelbër Europiane, Thomas Waitz ka thënë se përshkallëzimet e fundit në veri janë “rezultat i viteve...
  Kronika30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur pa shenja jete një burrë në banesën e tij në Fushë Kosovë. Në vendin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.