×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Haliti: Akuzat e Dick Martyt nuk qëndrojnë – ato nuk do të vërtetohen kurrë

  FrontOnline
  01 Shtator 2020

  Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës ka folur rreth propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale ndaj ish-pjesëtarëve të UÇK-së, përfshirë kreun e PDK-së Kadri Veseli dhe presidentin Hashim Thaçi.

  Xhavit Haliti në DebatPlus të TV Dukagjini ka thënë se nuk beson se do të ketë konfirmim të aktakuzave ndaj Thaçit e Veselit, pasi që akuzat e senatorit zviceran Dick Martyt nuk qëndrojnë dhe si të tilla ato nuk do të vërtetohen kurrë nga asnjë gjykatë.

  “Besoj se nuk do të ketë konfirmim të aktakuzës ndaj kryetarit të PDK-së dhe as presidentit”, u shpreh ai.

  Haliti ka folur edhe rreth asaj nëse është ftuar për intervistim në Hagë.

  “Është çështje personale. Sa herë të më ftojnë, do të shkoj. Është obligim i çdo pjesëtari të UÇK-së që t’iu përgjigjet ftesave të speciales. Gjykata nuk është krijuar për të na pastruar me detergjent e sapunë, por pse ka pasur akuza. Nëse dikujt i është plotësuar norma për t’u dënuar, ata do të dënohen”, ka thënë ai.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme30 Shtator 2023
  Policia e Kosovës ka bërë me dije se 16 qytetarë kanë kërkuar ndihmë mjekësore si pasojë e tymit, pasi një banesë në...
  Lajme30 Shtator 2023
    Të dielën nga një sulm i një grupi kriminal serb në Banjskë të Zveçanit, mbeti i vrarë rreshteri i Policisë së...
  Lajme30 Shtator 2023
  Deputeti holandez, Sjoerd Wiemer Sjoerdsma ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në Kosovë dhe dialogun me Serbinë. Ai në disa postime...
  Të tjera
  Vip30 Shtator 2023
  Bukuroshja e famshme shqiptare, Emina Çunmulaj është njëra nga fytyrat e dashura televizive. Modelja me prejardhje nga Mali I Zi tash e...
  Lajme30 Shtator 2023
  Ambasadori gjerman në Kosovë Jern Rode tha se qëndrimi i Gjermanisë për sovranitetin e shtetit të Kosovës nuk ka ndryshuar dhe shtoi...
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të enjten deklaroi se KFOR-i duhet të marrë në kontroll veriun e Kosovës. Por, i menjëhershëm ka...
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës, Imer Zeqiri, ka ftuar institucionet që të angazhohen që të paguhen shtesat e rrezikshmërisë për...
  Lajme30 Shtator 2023
  Dy ish-zyrtarët policorë, Lutfi Menxhiqi dhe Lavdim Osmani, të premten, në seancën e rigjykimit janë deklaruar të pafajshëm lidhur me akuzat për...
  Lajme30 Shtator 2023
  10:00Lëvizja VETËVENDOSJE! mban mbledhjen LII të Këshillit të Përgjithshëm. (Salla e Modelariumit të Fakultetit të Arkitekturës, afër Ministrisë së Arsimit) 12:00Organizata “Germin”, mban...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.