Bota/Rajoni

​Gruaja e parë në botë që vdes pasi u infektua për herë të dytë me koronavirus

​Gruaja e parë në botë që vdes pasi u infektua për herë të dytë me koronavirus
16:41 | 13 Tetor 2020

Një grua në Holandë është bërë personi i parë i raportuar që ka vdekur pasi u infektua përsëri me koronavirusin.

89-vjeçarja kishte një sistem imunitar të kompromentuar pasi kishte vuajtur me një lloj të rrallë i palcës kockore të limfomës jo-Hodgkin.

Gjendja, e njohur si makroglobulinemia e Waldenström kishte dobësuar sistemin e saj imunitar.

Ajo kishte paraqitur një kollë dhe një ethe të rëndë dhe doli pozitive për virusin dhe u lëshua nga spitali pesë ditë më vonë. Javë më vonë, ajo filloi një raund të ri të trajtimit me kimioterapi. Dy ditë pas fillimit të trajtimit dhe 59 ditë pas fillimit të simptomave të saj të para COVID-19, ajo përsëri zhvilloi simptoma të koronavirusit.

Ajo doli pozitive për virusin dhe më pas iu dha testi i antitrupave në ditën e katërt dhe të gjashtë. Dy javë më vonë, ajo vdiq dhe shkencëtarët tani kanë thënë se ajo vuante nga ri-infektimi.

Kjo e bën rastin e gjashtë të ri-infektimit dhe të parin në të cilën një pacient ka vdekur nga ri-infektimi në botë, raporton Mirror.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera