Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Greqia s’lejon eksplorimin e naftës, BE paralajmëron Turqinë

  FrontOnline
  16 Gusht 2020

  Turqia mori një paralajmërim tjetër nga BE sot pas njoftimit se anija e saj kërkimore Yavuz do të vazhdojë operacionet në ujërat e diskutueshme të Mesdheut.

  Anija Yavuz do të shoqërohet nga tre anije të tjera turke, megjithëse paralajmërimi nga BE thotë se “të gjitha anijet paralajmërohen pa mëdyshje të mos lundrojnë në atë zonë”, njofton Reuters.

  Mosmarrëveshja midis Turqisë dhe Greqisë është intensifikuar javët e fundit mbi të drejtën për të eksploruar naftë dhe gaz në Mesdhe, dhe madje javën e kaluar pati një përplasje të vogël midis anijeve greke dhe turke.

  “Planet e Turqisë për të eksploruar rezervat e naftës në Mesdhe vlen edhe për pjesë të brezit të detit që i takojnë Egjiptit, d.m.th Qipro, dhe që rrit më tej tensionet”, paralajmëroi ministri i Jashtëm evropian Josep Borrell dhe i bëri thirrje Turqisë të pezullojë të gjitha aktivitetet në atë pjesë të Mesdheut pa vonesë.

  Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha dje se gjuha e kërcënimeve dhe sanksioneve “nuk do të pengojë Turqinë” nga mbrojtja e të drejtave të saj ligjore.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Shoqëria gjithnjë e më individualiste drejt së cilës ne ecim po vihet re me më shumë forcë në Korenë e Jugut. Atje,...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried, thotë se situata e krijuar në veri të Kosovës i ka rrënjët tek mospranimi nga...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i është bashkuar thirrjeve të përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme të...
  Lajme02 Qershor 2023
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), dega në Klinë, sot ka shënuar 23-vjetorin e themelimit. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj me këtë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, ka njoftuar se ekipi i RTV 21, është ndjekur nga persona të maskuar në Leposaviq....
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri i i vendit,  Albin Kurti, ka takuar sot Koordinatoren Rezidente të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Arnhild Spence. Në takimit u...
  Lajme02 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati tha se nuk duhet të mbrohet deklarata e kryeministrit Albin Kurti për sekretarin amerikan Antony Blinken. Derisa...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.