×
 • Kronika
 • Kronika

  ​Gjykata e Apelit gjatë pandemisë ka zgjidhur një numër të konsiderueshëm të lëndëve të rregullta

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Kryetari i Gjykatës së Apelit Hasan Shala ka pritur sot në takim shefin e EULEX-it Lars-Gunnar Wigemark, me të cilin ka diskutuar lidhur me gjendjen e sistemit gjyqësor, me theks të veçantë në zhvillimet që po e përcjellin Gjykatën e Apelit.

  Shala tha se Gjykata e Apelit, me gjithë numrin e pamjaftueshëm të gjyqtarëve dhe stafit mbështetës, po punon në maksimum që t’i kryejë detyrat dhe përgjegjësitë institucionale.

  Ai theksoi se me gjithë vështirësitë e punës gjatë masave pandemike, Gjykata e Apelit ka arritur që përpos rasteve urgjente, të zgjidhë një numër të konsiderueshëm të lëndëve të rregullta.

  Në takim u bisedua edhe për nevojën për reforma të vazhdueshme në infrastrukturën ligjore dhe institucionale, avancimin e transparencës dhe llogaridhënies si dhe rritjen e performancës, si parakusht për rritje të besimit publik.

  Temë diskutimi ishte edhe mënyra e funksionimit të Divizionit të Gjykatës së Apelit në Mitrovicë.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Kronika04 Tetor 2023
  Është arrestuar një person dje në Malishevë pasi dyshohet që para një muaji i kishte vjedhur babait të tij një shumë të...
  Kronika04 Tetor 2023
  Dy persona janë arrestuar në Istog, për pengim në punë të punëtorëve të një kompanie të kontraktuar nga komuna si dhe për...
  Kronika04 Tetor 2023
  Policia ka dhënë detaje për plagosjen e dy personave në Kodrën e Trimave. Sipas policisë persona të panjohur nga vetura kanë gjuajtur...
  Të tjera
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një tërmet me magnitudë 6.2 goditi Filipinet veriore të mërkurën, deklaruan autoritetet. Tërmeti u raportua në qytetin Calayan të provincës Cagayan, Agjencia...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se është identifikuar shoferi që ka vozitur me shpejtësi prej 228 km/h në zonën ku kufizimi i...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nuk është mbajtur mbledhja e Komisionit Hetimor për Rezervat Shtetërore, në mungesë të deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje. Kjo është bërë e ditur...
  Lajme04 Tetor 2023
  Komuna e Lipjanit ka filluar të mërkurën projektin e ndërtimit të parkingut nëntokësor, parkut qendror të qytetit, ndërtimin e nënkalimit dhe integrimin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Më 24 shtator, paraushtarakë të armatosur serbë i zunë pritë një patrulle policie pranë fshatit Banjskë në pjesën veriore të Kosovës, duke...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës, Imer Zeqiri, ka shpalosur shqetësimin e dorëheqjeve brenda policisë, për shkak të (mos)kushteve të punës....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.