×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Gjermania kërkon sanksione ndaj Rusisë për sulme hakerësh në Bundestag

  FrontOnline
  12 Korrik 2020

  Qeveria gjermane ka propozuar vendeve anëtare të BE-së vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë për sulmin e hakerëve në Bundestag pesë vjet më parë.

  “Qeveria gjermane supozon se një anëtar i shërbimit të inteligjencës GRU të ushtrisë ruse ishte përfshirë në një sulm të hakerësh në rrjetin informatik të Bundestagut në maj 2015. Kjo është arsyeja pse qeveria ka propozuar sanksione të përbashkëta kundër Moskës tek partnerët e saj të Bashkimit Evropian”, njofton agjencia e lajmeve gjermane DPA.

  Gjermania po bën thirrje për vendosjen e sanksioneve, duke përmendur kornizën e Këshillit të Bashkimit Evropian 2017, i cili lejon vendosjen e masave për të parandaluar sulmet në internet.

  Një zëdhënës i Bashkimit Evropian tha që vendet anëtare mund të paraqesin propozime për sanksione, të cilat më pas duhet të vendosen unanimisht nga Këshilli i Bashkimit Evropian.

  Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Karlsruhe ngriti një aktakuzë në fillim të majit kundër shtetasit rus Dmitry Badin, nën dyshimet për sulm në rrjetin informatik të Bundestagut si anëtar i një grupi të hakerëve.

  Me atë rast, supozohet se një sasi e madhe e të dhënave, kryesisht e-mail nga deputetët, u transferuan në një server jashtë vendit.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kosova është renditur pothuajse në vendet e fundit në rezultatin e testit PISA për vitin 2022. Ajo është renditur në vendin e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka takuar Mbretin dhe Mbretreshën e Lesotos në Dubai në kuadër të Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz ka pritur në takim delegacionin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me 29 nentor ishte paraparë që të përfundonte konkursi për kryeshef ekzekutivë të ndërrmarjes “Trepca”, por i njëjti nga menaxhmenti është shtyer...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Komandanti i KFOR-it, Ozkan Utulas, tha se trupat e NATO-s kanë marrë masa të nevojshme për t’iu përgjigjur çdo lloje dhune të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, dhe homologia e saj sllovene, Tanja Fajon, duan të promovojnë integrimin e shpejtë të Ballkanit Perëndimor...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.