Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Gaxherri-VV: Qeveria Hoti s’ka pranuar donacione, ju morët oksigjen nga Serbia

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Deputetja e LDK-së, Besa Gaxherri, ka dalë në mbrojtje të Qeverisë Hoti lidhur me gjendjen me COVID-19, pas kritikave të ashpra të Vetëvendosjes për menaxhimin me pandemi, duke përkujtuar se qeverisja aktuale nuk ka pranuar donacione nga Serbia sikur në rastin me oksigjen në kohën kur ekzekutivi drejtohej nga Kurti.

  Duke ia kujtuar Lëvizjes Vetëvendosje oksigjenin nga Serbia, donacion të pranuar sa ishte kryeministër Albin Kurti, ajo vuri në pah se Qeveria Hoti nuk e ka bërë një gjë të tillë.

  Ajo gjatë debatit parlamentar mbi gjendjen me COVID-19, ka kërkuar nga deputetët që të votojnë ligjin për rimëkëmbje ekonomike, duke thënë se vetëm të bashkuar mund të tejkalojnë gjendjen e rënduar nga pandemia.

  “Kjo qeveri nuk ka pranuar donacione nga Serbia, nuk ka keqpërdorur paranë publike duke shfrytëzuar pandeminë me tenderë me të cilët ishin lidhur kontrata me çmime 2-3 herë më të larta se çmimet e tregut. Nuk po bëhen selektime politike partiake në përzgjedhjen e specializantëve e personelit shëndetësor në përgjithësi. Ne jemi para një sfide të vështirë, por secili kemi përgjegjësi dhe duhet ta përmbushim, pasi jemi dëshmitarë se po humbim më të dashurit tonë, andaj ju lutem që të mos politizojmë me këtë fatkeqësi. Çdo fatkeqësie në vend mund t’ia dalim kur jemi bashkë”, tha Gaxherri.

  Ndryshe, Lëvizja Vetëvendosje ka akuzuara qeverisjen e drejtuar nga Avdullah Hoti i Lidhjes Demokratike të Kosovës për dështim në menaxhimin e me pandeminë koronavirus, ku vetëm sot janë regjistruar 16 viktima dhe 690 raste të reja në nivel vendi.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Të hënën në Gjykatën Speciale do të fillojë gjyqi ndaj krerëv të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi...
  Lajme31 Mars 2023
  Diplomati i karrierës, Agron Maloku ka paditur Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) që udhëhiqet nga Donika Gërvalla. Padia e...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku është theksuar se brenda dy vitesh qeverisje nga Albin Kurti,...
  Të tjera
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.