Bota/Rajoni

​Fundi i një epoke: Berlusconi zhvendoset në një pronë në periferi të Romës

​Fundi i një epoke: Berlusconi zhvendoset në një pronë në periferi të Romës
22:22 | 01 Korrik 2020

Miliarderi italian dhe ish-kryeministri Silvio Berlusconi do të zhvendoset nga qendra e Romës në periferi, raporton gazeta ‘Il Messaggero’.

Lajmi është konfirmuar edhe nga vetë ish-kryeministri italian. “Do të zhvendos rezidencën time dhe do të jetoj në gjelbërim,” tha ai.

Në Itali, kjo lëvizje në dukje e zakonshme konsiderohet fundi i një epoke. Berlusconi do të zhvendoset nga Pallati Grazioli, i vendosur në qendër të Romës, afër të gjitha qendrave të pushtetit politik.

Pallati Grazioli ishte një vend ku Berlusconi u takua në mënyrë rutinore me aleatët e tij politikë, zyrtarë të huaj, siç është presidenti rus Vladimir Putin, por gjithashtu u shoqërua me vajzat në skandalin e famshëm “Bunga-bunga”.

Por dihet më pak se Berlusconi ishte një qiramarrës në një pallat të mrekullueshëm të shekullit 16. Sipas gazetës ‘La Repubblice’, qiraja vjetore i kushtoi atij 480.000 euro.

Zhvendosja në vilën e tij në Via Appia Antica, në juglindje të Romës, do t’i shpëtojë shumë para.

Berlusconi, i cili zotëron dhjetëra shtëpi në Itali dhe jashtë saj, e bleu vilën në vitin 2001 dhe ia dhuroi mikut të tij, drejtorit të njohur Franco Zeffirelli, i cili jetoi në të deri në vdekjen e tij vitin e kaluar, transmeton KosovaPress.

Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi

Të tjera