Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Ekspertët gjermanë parashikojnë një rënie prej 5.1 për qind të ekonomisë

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Komisioni i këshilltarëve të pavarur ekonomikë të qeverisë gjermane parashikon që ekonomia më e madhe në Evropë do të shënojë rënie me 5.1 për qind këtë vit, e cila është një parashikim më optimist se ai i paraqitur së fundmi nga ministrat.

  Në një raport të botuar sot, Këshilli Gjerman i Ekspertëve Ekonomik me pesë anëtarë parashikon që prodhimi i brendshëm bruto do të rritet me 3.7 për qind në vitin 2021.

  Në fund të tetorit, ministri i Ekonomisë Peter Altmeier parashikoi një rënie prej 5.5 për qind këtë vit, pasuar nga një rritje prej 4.4 për qind vitin e ardhshëm.

  Ekspertët thanë se prognoza e tyre mori parasysh shtimin e numrit të infeksioneve në dy muajt e fundit dhe masat e reja të marra për të ndaluar virusin.

  Një “mbyllje” e pjesshme katër javore ka qenë në fuqi në Gjermani për pak më shumë se një javë tani: hotelieri dhe objektet sportive, vendet e argëtimit janë të mbyllura, kontaktet midis njerëzve janë të kufizuara, por tregtia është e hapur, ashtu si edhe shkollat.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa u plagosën në një shkëmbim zjarri me një sulmues të armatosur pranë kufirit me Egjiptin....
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti i Kirgistanit tha të shtunën se ish-republika e tij sovjetike ishte gati të  bashkëpunonte me BE-në. “Kirgistani është i gatshëm të...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është betuar të shtunën për mandatin e ri presidencial në Ankara. Teksa e ka lexuar betimin, ai...
  Të tjera
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i Ekipit Negociator të Kosovës dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi i ka reaguar presidentit të Serbisë, Aleksander...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Një zjarr i madh ka shpërthyer mëngjesin e së shtunës në një termocentral, në Kahramanmaras, qyteti që u godit nga tërmeti shkatërrimtar...
  Lifestyle03 Qershor 2023
  Pas një dite rraskapitëse, ju e quani një bekim të flini menjëherë. Orët e mjaftueshme të gjumit shpesh mbeten një ëndërr e...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, e ka cilësuar si shumë të qartë deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep...
  Lajme03 Qershor 2023
  Bashkimi Evropian ka kërkuar të shtunën që Kosova t'i pezullojë menjëherë operacionet policore në afërsi të objekteve komunale në veri të Kosovës,...
  Vip03 Qershor 2023
  Kylie Jenner po kalon një kohë argëtuese në vilën luksoze të aktorit të njohur, Timothee Chalamet. Fotot e paparacëve tregojnë çiftin duke...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.