×
 • Auto
 • Auto

  ​Ekranet e telefonit janë më rezistues: Mbrojtja e coronavirusit gjithashtu po testohet

  FrontOnline
  26 Korrik 2020

  Ne e dimë se cila është pjesa më e prekshme e çdo telefoni të zgjuar – sipërfaqja e xhamit.

  Pa marrë parasysh sa e mbani dhe kujdeseni, me kalimin e kohës, shenjat e para mund të shfaqen në të.

  Telefonat me xham ‘Gorilla’ janë më rezistues sesa ata që nuk e kanë. Sidoqoftë, duket se telefonat inteligjentë së shpejti mund të bëhen edhe më rezistues.

  Corning, një kompani që prodhon xhamin ‘Gorilla’, njoftoi se ka zhvilluar një koncept të ri të quajtur “Victus”, i cili mund të ofrojë brezave të ardhshëm të telefonave të mençur mbrojtje më të mirë nga gërvishtjet dhe çarjet kur bien, si dhe karakteristika shtesë dhe shumë aktuale.

  Gorilla Glass Victus duhet të sigurojë që ekrani të mbijetojë me një rënie prej dy metrash, të jetë dy herë më rezistues ndaj gërvishtjeve, por edhe më i hollë, që do të thotë se telefonat inteligjentë mund të jenë më të hollë në të ardhmen.

  Problemi është se me telefonat e rrumbullakosur, të cilët janë gjithnjë e më shumë në treg, xhami mbrojtës humbet forcën e tij. Në mënyrë që telefonat e rrumbullakosur, por edhe fleksibël të marrin mbrojtjen që kanë ato klasike, është e nevojshme të prodhohet edhe një xham fleksibël.

  Corning po zhvillon gjithashtu xhami rezistues ndaj mikrobeve, dhe aktualisht është duke punuar me kompaninë Otterbox, për të provuar nëse është e mundur të prodhohet mbrojtje xhami për një ekran që mund të jetë rezistues ndaj koronavirusit.

  Nëse arrijnë sukses, një mbrojtje e tillë mund të shitet veçmas ose të jetë një “markë e mbrojtur” e modeleve më të shtrenjta të telefonave mobilë.

  Përmes investimeve, KEDS iu ofron rreth 10 mijë banorëve të Vitisë stabilitet energjetik
  Nga Rubrika
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Të tjera
  Vip03 Dhjetor 2023
  Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë një nga çiftet më të komentuar në showbizin shqiptar. Ata kanë marrë vëmendje me historinë e...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Santiago Bernabeu i ri po i afrohet kompletimit. Zbulimi i tij zyrtar ishte caktuar të bëhej në fund të këtij muaji, megjithëse...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Iliriana dhe Shqipja kanë bërë një bisedë së bashku për banorët e rinj, Ardin dhe Mirdonin. Iliriana ka qenë ajo që ka...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Azemi i ka rrëfyer Kaderi se ka parë ëndrra të mira. E Kaderi e pyeti se...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Jugu i Gjermanisë ka nisur të këndellet pas borës së parë të madhe në këtë sezon. Aeroporti i Mynihut i ka rikthyer...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Ambasadorja Lendita Haxhitasim së bashku me kryetarin e Komunës së Tolentino në Rajonin Marche, Mauro Sclavi Sindaco, si dhe presidentin e shoqatës...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.