Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Dumoshi premton mbështetjen e MKRS-së për Malishevën

  FrontOnline
  11 Gusht 2020

  Ministria për Kulturë, Rini dhe Sport, Vlora Dumoshi gjatë ditës së sotme ka vizituar komunën e Malishevës.

  Ajo fillimisht është pritur në takim nga kryetari i kësaj komune, Ragip Begaj ku biseduan për projektet të cilat pritet të finalizohen në këtë komunë.

  I pari i kësaj, pas takimit u shpreh se komuna që ai udhëheq ka shumë nevojë për mbështetje për shkak që nuk ka trashëguar asgjë nga e kaluara.

  “Biseduam brenda në zyre për shumë projekte që ka Malisheva. Malishevës i duhet një përkrahje e jashtëzakonshme për arsye se ka qenë komuna e cila nuk ka pasur asgjë të trashëguar nga e kaluara. Kemi pasur vazhdimisht përkrahje dhe jam shumë i bindur që ministrja do ta ketë parasysh të gjitha ato projekte”, ka thënë Begaj.

  Ndërkohë që ministrja Vlora Dumoshi u shpreh se mbështetja për këtë komunë do të jetë më e madhe se që ka qenë në të kaluarën, duke parë edhe nevojën e madhe për hapësira sportive dhe kulturore të qytetarëve.

  “Ne Malishevën e njohim vetëm me një pishinë e cila ka qenë në fshatin Bajë. Tash me MKRS-në, ne i kemi disa projekte, të cilat janë të parapara në vitin 2020/2021. I kemi shtigjet e atletikës. E dimë që komuna e Suharekës ka një histori prej vitit 1999, ku siç zoti Mazrekaj e ka themeluar klubin e atletikës… Sa i përket stadiumit të futbollit, ai ka nevojë edhe për një stadium ndihmës për të cilin biseduam me kryetarin”, tha Dumoshi.

  Dumoshi dhe Begaj vizituan edhe stadiumin e qytetit të Malishevës. Nga aty Dumoshi bëri thirrje që kuvendi komunal i kësaj komune të bashkëpunojë më shumë në të ardhmen, duke shtyrë përpara projektet e përbashkëta të kësaj komune me MKRS-në.

  “Me këtë rast i bëj thirrje si ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit edhe kuvendit komunal, asamblistëve të kësaj komune, të cilët kanë ardhur me votën e qytetarëve dhe atyre për të ngritur zërin dhe për të përmbushur kërkesat e qytetarëve që ta përkrahin edhe kryetarin në projekte, të cilat duhet realizuar”, tha ajo.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.