Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Dështon dërgimi i listës së kandidatëve për Avokat të Popullit në Kuvend

  FrontOnline
  11 Gusht 2020

  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione ka dështuar sot të dërgojë listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit në seancë për votim.

  Kjo pasi nuk pati kuorum në momentin e votimit për shkak të largimit të anëtarëve të komisionit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje.

  Këta të fundit dhe deputetja e AAK-së, Teuta Haxhiu nuk pranuan të votojnë pa një interpretim ligjor se, pse nuk po dërgohen tre anëtarë siç e parasheh ligji, por katër.

  Kryetarja e komisionit, Duda Balje tha se raporti është juridikisht në rregull dhe se në kuvend duhet të dërgohen katër kandidatë për votim për shkak se dy kandidatë kanë pikë të njëjta.

  Por, këtu reagoi deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Salih Zyba i cili tha se kjo ndodh kur kandidati i tretë dhe i katërt kanë pikë të njëjta, e jo kur kandidati i parë dhe i dytë kanë pikë të njëjta.

  Kritika të njëjta për procedurën shfaqi edhe deputetja e AAK-së, Teuta Haxhiu, e cila kërkoi që kandidatët të renditen sipas pikëve. Ndaj kësaj reagoi kryetarja Balje, e cila tha se me këto interpretime, po e shkelin rregulloren e Kuvendit të Kosovës

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Kosova ka shënuar progres ekonomik dhe demokratik. “Jemi storie suksesi prej ndërhyrjes së NATO-s, por edhe...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se nuk e përjashton mundësinë për zgjedhje të parakohshme në katër komunat me shumicë serbe...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për BBC, ku foli për tensionet në Veri të Kosovës. Ai doli krah BE-së dhe...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Mitrovicës Veriore, Erden Atiq ka thënë se mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2025, kur në Kosovë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried, thotë se situata e krijuar në veri të Kosovës i ka rrënjët tek mospranimi nga...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i është bashkuar thirrjeve të përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme të...
  Lajme02 Qershor 2023
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), dega në Klinë, sot ka shënuar 23-vjetorin e themelimit. Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj me këtë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.