×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Dështimi i Ligjit për rimëkëmbje ekonomike, Gashi fajëson partnerët qeverisës dhe opozitën

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Dështimin e miratimit të Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi ia ka adresuar disa prej partnerëve qeverisës dhe opozitës.

  Ai në një konference për medie tha se edhe qeveria duhet të jetë më e kujdesshme në marrjen e masave preventive për të parandaluar infektimin me C1OVID-19.

  “Mbajtja e kësaj seancës u pamundësua nga veprimet e një pjese të partnerëve të koalicionit dhe opozitës. Opozita pamundësoi vendimmarrjet duke dhënë asnjë opsion”, tha Gashi.

  Me pesë vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim nuk ka kaluar projektligji në lexim të dytë në Komisionin për buxhet. Kështu që nuk pati vendimmarrje për t’u proceduar sot ky projektligj në seancën e jashtëzakonshme, dhe krahas këtij votimi dështoi edhe seanca e jashtëzakonshme.

  Deputetët e VV nuk morën pjesë në votim. Në këtë mbledhje nuk morën pjesë deputetët e PDK-së, të cilët kanë vendosur të mos marrin pjesë në asnjë aktivitet të Kuvendit për një javë, si akt solidar për atë që po ndodh me figurat e larta të UÇK në Speciale.

  Për sot ishte paraparë seanca e jashtëzakonshme për shqyrtimin në lexim të dytë të Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, që mundëson edhe tërheqjen e 10 për qind të mjeteve të Trustit. Kujtojmë, se më 12 tetor ishte miratuar në lexim të parë ky projektligj pas tentativës së shtatë.

   

   

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Drejtoria për Hetimin e Krimit të Organizuar nga Departamenti i Krimeve të Rënda, në bashkëpunim me Prokurorinë Themelore – Prishtinë, ka zhvilluar...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Kosovën dhe Serbinë, në një kohë kur tensionet janë rritur, pas sulmit...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Lajme04 Tetor 2023
  Analisti politik dhe avokati, Azem Vlasi, i hedh poshtë pretendimet nga Serbia se Milan Radoiçiq, i cili pranoi organizimin e sulmit terrorist...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.