×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​COVID shtoi vetëvrasjet në gjithë botën – fenomeni prek edhe mjekët

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Pandemia e COVID rëndom në gjithë botën po shoqërohet me fenomenin e vetëvrasjeve.

  Mediat italianë publikojnë se që nga muaji mars në gjithë vendin janë regjistruar 71 raste kur të prekur nga COVID i kanë dhënë fund jetës duke u vetëvrarë. Fenomeni ka prekur edhe mjekët të cilët dinë se si të sillen me sëmundje, por mjeku i klubit francez të futbollit Reims, i dha fund jetës në prill pasi u zbulua se ishte infektuar.

  Në një studim të publikuar në Gazetën Britanike të Psikiatrisë tregohet se mendimet vetëvrasëse u rritën te të rinjtë në Mbretërinë e Bashkuar gjatë periudhës mars-maj.

  Studimi zbuloi se përqindja e të anketuarve që raportuan se të paktën një ditë në javën e kaluar ata kishin dashur t’i jepnin fund jetës së tyre u rrit nga 8.2% në 9.2% dhe më pas në 9.8%, në tre valët e studimit.

  Faktet në Britani treguan se fenomeni është shtuar kur u raportua se një infermiere e re vrau veten gjatë turnit të saj në një spital britanik. Pak ditë më vonë edhe një pacient 37-vjeçar britanik i shtruar prej 5 ditëve në spital, vrau veten. Tre mjekë rus janë vetëvrarë duke u hedhur nga dritarja e spitalit pasi rezultuan pozitiv me COVID-19, si pasojë e stresit emocional dhe frikës nga pasojat e infektimit.

  Numri i vetëvrasjeve në Japoni është rritur në tetor për muajin e katërt rresht. Ky është numri më i lartë i 5 vjetëve të fundit.

  Nga të dhënat paraprake numri i vetëvrasjeve në tetor ishte 2153 ose 300 më shumë se muaji paraardhës.

  Ndër shkaqet kryesore mendohet të jenë pasojat e krijuara nga pandemia e COVID-19.

  Masat e marra nga qeveria turke në pengimin e përhapjes së pandemisë kanë dhënë efekte negative ne ekonomi. Pothuajse 100 muzikantë kanë kryer vetëvrasje që nga fillimi i pandemisë në Turqi. Ndërsa në Ukrainë ka pasur 4 raste vetëvrasjesh ne spitale./Tch

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Gjatë një fjalimi ditën e sotme, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nënvizoi rëndësinë e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën....
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Hamasi ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem mëngjesin e sotëm, ku 3 persona humbën jetën dhe...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit, në kuadër të të cilit lëvizja palestineze ka liruar disa nga pengjet që mban në këmbim të...
  Të tjera
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Prokurori Besart Mustafa ka kërkuar dënimin e ish-ministrit të Jashtëm të Kosovës, Skender Hyseni, i cili po akuzohet për mosraportim të pasurisë,...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputetë të Kuvendit të Kosovës po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Kroaci. Ata sot kanë vizituar Ambasadën e Kosovës në këtë shtet...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, ka mbajtur konferencë për medie pas konstituimit të Komisionit Hetimor për rezervat shtetërore....
  Lajme30 Nëntor 2023
  -Në Gjykatën Themelore në Prishtinë është mbajtur shqyrtimi gjyqësorë në të cilin gjatë dhënies së dëshmisë e dëmtuara Valdete Idrizaj tha se...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka dhënë dorëheqje nga pozita e shefit të stafit të kabinetit të presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa osmani. Lajmin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.