[wp-story]

Jetë

​Cilat vitamina ju mungojnë nëse lëkura juaj dëmtohet?

​Cilat vitamina ju mungojnë nëse lëkura juaj dëmtohet?
23:48 | 01 Dhjetor 2020

Për t’u siguruar që po ushqeheni shëndetshëm dhe po merrni mjaft lëndë ushqyese në trupin tuaj, dëgjoni trupin tuaj. Nëse vëreni ndryshime të caktuara në lëkurën tuaj, trupi juaj po përpiqet t’ju ‘tregojë’ se keni mungesë të vitaminave ose mineraleve. Këto janë ndryshime për t’u parë:

Plasaritje e lëkurës në skajet e buzëve – mungojnë: hekuri, zinku dhe vitaminat B, të tilla si vitaminat B3, B2 dhe B12. Kjo është e zakonshme te vegjetarianët, pasi ata nuk marrin mjaft nga këto substanca për shkak të dietës.

Zgjidhja: Hani më shumë dardha, kikirikë, bishtajore si thjerrëzat, peshk, vezë, butakë dhe gaforre. Marrja e hekurit rritet nga vitamina C, e cila gjithashtu ndihmon në luftimin e infeksionit. Kombinoni këto ushqime me perime si brokoli, speca të kuq, lakër jeshile dhe lulelakër.

Sinjalet e sëmundjes të dërguara nga buzët

Skuqjet e kuqe në fytyrë (dhe nganjëherë në vende të tjera) dhe humbja e flokëve – mungojnë: vitamina B7, e njohur si një vitaminë e flokëve. Nëse hani vezë të papërpunuara, kjo ju bën të pambrojtur pasi proteina e pranishme në vezët e gjalla, e quajtur avidin, pengon aftësinë e trupit për të marrë biotinën.

Zgjidhja: Hani më shumë vezë të ziera (gatimi çaktivizon avidin), salmon, avokado, kërpudha, lulelakër, soje, arra, mjedra dhe banane.

Ndryshimet e lëkurës si puçrra të kuqe ose të bardha zakonisht në fytyrë, krahë, kofshë – mungojnë: acide yndyrore thelbësore dhe vitamina A dhe D.

Zgjidhja: Keni nevojë për më shumë salmon dhe sardele, arra, bajame, dhe fara liri. Për vitaminën A, hani më shumë perime jeshile si karota, patate të ëmbla dhe speca të kuq. Kjo perime ka shumë beta karotinë, të cilën trupi e përdor për të marrë vitaminën e nevojshme. Dhe vetëm 10 minuta në diell do t’ju ndihmojnë të merrni vitaminën D.

Shkaku i ndjesi shpimi gjilpërash në trup

Dhimbja e dhëmbëve dhe djegia në duar, këmbë ose kudo në trup – mungojnë: vitamina B, të tilla si acidi folik (B9), B6 dhe B12. Kjo mungesë lidhet drejtpërdrejt me nervat periferikë. Këto simptoma ndodhin gjithashtu në kombinim me ankthin, depresionin, aneminë, lodhjen dhe çekuilibrin hormonal.

Zgjidhja: Hani spinaq, shparguj, panxhar, fasule, vezë, butak, gaforre dhe mish shpezësh.

Dhimbjet e muskujve, dhimbja therëse në gishtërinjtë, nyjat, harqet e këmbëve, dhe shpinës – mungojnë: magnezi, kalciumi dhe kaliumi. Nëse ushtroni rregullisht, mund të humbni më shumë minerale (dhe vitamina B të tretshme në ujë) për shkak të djersitjes së rëndë.

Zgjidhja: Hani më shumë banane, bajame, lajthi, kunguj të njomë, qershi, mollë, brokoli, lakër jeshile dhe spinaq.

Benzinë vetëm 1.05 euro në Petrol Company e shumë zbritje tjera në “Be Happy Restorant” dhe Market

Të tjera