×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  ​Çfarë e forcon imunitetin tuaj gjatë pandemisë me koronavirus?

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Fjala më e rëndësishme në periudhën me pandemi është padyshim imuniteti dhe kjo varet nga mënyra se si trupi juaj do të sillet nëse bie në kontakt me virusin.

  “Me siguri e keni zbuluar që dikush afër jush ka koronavirus, kështu që papritmas u kujtuat të ndërtonit imunitet dhe të blini një qese të plotë me vitamina, dhe pastaj u ulët dhe gjetët dhjetëra receta në internet për gojëmjaltë të ndryshëm dhe “bomba” vitaminash, por për të gjithë është pak vonë”, thotë John Verry, drejtor i Institutit të Imunologjisë në Universitetin e Pensilvanisë.

  Por, sipas tij, kjo nuk do të funksionojë pasi imuniteti nuk ndërtohet brenda natës dhe se nevojiten ndryshime në jetën tuaj, si gjumë i mjaftueshëm, aktiviteti fizik dhe shmangia e stresit.

  Fjetja e vazhdueshme për shtatë orë gjatë natës do t’ju garantojë imunitet më të fortë. Hulumtimet kanë treguar se njerëzit që fjetën për gjashtë orë gjatë natës kishin katër herë më shumë gjasa të ftoheshin kur ishin të ekspozuar ndaj virusit sesa ata që fjetën për më shumë se shtatë orë.

  “Gjithçka që bëni ndërsa jeni zgjuar – hani, punoni, ecni, ushtroni – inkurajon trupin tuaj të çlirojë qelizat inflamatore. Dhe gjumi i jep trupit tuaj një pushim nga e gjithë kjo”, thotë imunologu Rita Kachru.

  Gjithashtu, mjekët këshillojnë që nëse ritmi juaj i gjumit prishet gjatë javës së punës, që mund ta ktheni atë në normë të paktën gjatë fundjavave dhe kështu të ruani ekuilibrin e gjumit.

  Shmangia e stresit

  “Përveç gjumit, një faktor i rëndësishëm është stresi, i cili kur rritet çon në çlirimin e kortizolit. Kur nivelet e kortizolit janë të larta, sistemi ynë imunitar nuk është aq aktiv”, thotë Daniel M. Davis, një profesor i imunologjisë në Universitetin e Mançesterit.

  Kur doni të hiqni qafe stresin, mos filloni me fjalinë: “Unë nuk do të mërzitem më”, zakonisht nuk funksionon.

  Filloni të shikoni gjithçka nga një këndvështrim tjetër, dhe këtu janë disa këshilla se si të shmangni nervozizmin, dhe për këtë arsye stresin:

  Përcaktoni tre gjëra të mira në jetën tuaj dhe jini mirënjohës për të.

  Çdo mëngjes, përcaktoni planet dhe qëllimet tuaja.

  Pranoni sekretet që mbani – kjo ndoshta tingëllon marrëzi, por mbajtja e sekreteve mund të jetë shumë stresuese dhe çon në çlirimin e kortizolit, i cili do t’ju vendosë në një gjendje stresi dhe do të dobësojë sistemin tuaj imunitar. Prandaj thirrni psikologun ose mikun tuaj më të mirë dhe lehtësoni shpirtin tuaj.

  Mendoni për të tashmen. Ekspertët pohojnë se mendimet e tepruara për të ardhmen na ngarkojnë, andaj është e rëndësishme të jetojmë dhe të shijojmë të tashmen.

  Aktiviteti fizik

  Përveç gjumit cilësor dhe shmangies së stresit, aktiviteti fizik është përbërësi i tretë që është shumë i rëndësishëm për ndërtimin e sistemit imunitar. Personat që ushtrojnë rregullisht zhvillojnë më shumë qeliza T – ato që prekin qelizat e bardha të gjakut sesa bashkëmoshatarët e tyre dembelë.

  Për të forcuar imunitetin, është gjithashtu e rëndësishme që të ekspozoheni shpesh në dritë, diell dhe ajër të pastër, pastaj të hani ushqime të pasura me magnez, të tilla si spinaqi, fasulet dhe arrat. Gjithashtu, kujdesuni për temperaturën në dhomën ku flini, nuk duhet të jeni shumë të nxehtë dhe të përpiqeni të ajrosni.

  Nëse i keni kënaqur me të gjitha këto – mos u shqetësoni, pasi imuniteti juaj do t’ju mbrojë nga sulmet e virusit.

  Edhe një storie suksesi – PRINCE CAFFE lidh marrëveshje bashkëpunimi me kompaninë më të madhe në Kroaci të shitjes me…
  Nga Rubrika
  Lifestyle27 Nëntor 2023
  Dashi Ndjenjat për partnerin tuaj do jene shume te zjarrta gjate kësaj dite dhe ju do i shprehni ato me shume se...
  Lifestyle26 Nëntor 2023
  Dashi Çështjet e punës do të rrjedhin mjaft lehtë për ju sot. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të bëheni...
  Lifestyle25 Nëntor 2023
  Derisa temperaturat vazhdojnë të bien, ngrohja është ndezur në të gjitha shtëpitë. Shumë e lënë ngrohjen lëshuar gjatë gjithë natës, por kjo...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Historiani Jusuf Buxhovi në një rrëfim për Front Online ka folur për kohën e para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, ndarjen e...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Në festën e 28 Nëntorit, është inauguruar në qendër të Gjilanit, shtatorja e tribunit të kombit, Ramiz Cërnica. Nën përkujdesjen e kryetarit...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot do të bëjë homazhë në Kompleksin Memorial ‘’Adem Jashari’’ në Prekaz në orën 18:30. “Kryeministri i...
  Sport28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Front TV28 Nëntor 2023
  28 Nëntori, datë historike për shqiptarët. Kjo ditë kremtohet në çdo vend ku ka popull që fletë gjuhën shqipe. Dita e Pavarësisë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.