[wp-story]

Bota/Rajoni

​Bullgaria dëbon dy diplomatë rusë për spiunim

​Bullgaria dëbon dy diplomatë rusë për spiunim
20:17 | 23 Shtator 2020

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë u ka dhënë dy diplomatëve rusë 72 orë afat për të braktisur vendin.

Ata akuzohen për spiunazh në këtë vend të Ballkanit që nga viti 2016, njoftoi sot ministria.

Një zëdhënës i ministrisë deklaroi se ai informoi ambasadën ruse në Sofje, njoftoi Reuters.

Më herët sot, prokurorët njoftuan se dy diplomatët po kërkonin informacion konfidencial në lidhje me planet për modernizimin e ushtrisë dhe mirëmbajtjen e pajisjeve ushtarake nga 2016.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera