Bota/Rajoni

​BE investon një miliard euro në hulumtimin e hapësirës

​BE investon një miliard euro në hulumtimin e hapësirës
19:50 | 28 Qershor 2020

Komisionari i BE për Hulumtimin e Hapësirës Thierry Breton, deklaroi sot se Bashkimi Evropian do të investojë një miliardë euro për lansimin e raketave, komunikimin satelitor dhe eksplorimin e hapësirës.

Kjo u bë në mënyrë që të ruajë sukseset e tij në hapësirë dhe të mbajë ritmin me ambiciet amerikane dhe kineze, transmeton lajmi.net.

Gjatë dekadave të fundit, Evropa ka kërkuar të ndërtojë një qasje të pavarur ndaj hapësirës dhe pionierëve rusë për të ndihmuar industrinë e saj, me sukses siç janë raketat ‘Ariane’ ose sateliti ‘Galileo’, një rival i GPS-it.

EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 

Të tjera