×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Bastiset banesa e ministrit austriak të Financave

  FrontOnline
  11 Shkurt 2021

  Prokuroria e Shtetit për Luftën kundër Krimit Ekonomik dhe Korrupsionit të Austrisë kontrolloi sot banesën e ministrit të Financave, Gernot Blumel.

  Blumel kishte planifikuar një takim në zyrën e prokurorit sot, ku priste të shpjegohej se si ishte në listën e të dyshuarve për aferën “Kazino” në Austri, dhe në vend të kësaj ai mori një urdhër-kërkim për apartamentin.

  Pasi mori urdhrin, ministri solli organet hetimore në banesën e tij private dhe miratoi kontrollin.

  Blumel më vonë shpjegoi për mediat se ky është një hetim mbi donacionet e mundshme për Partinë Popullore të Austrisë (OVP) nga Novomatic, një koncern i lojërave të fatit.

  Blumel është kreu i OVP në Vjenë dhe ai theksoi se partia nuk mori asnjë donacion nga Novomatic.

  Ai tha se mësoi për statusin e tij si i dyshuar nga media. Blumel vuri të gjitha dokumentet e nevojshme dhe pajisjet elektronike në dispozicion të autoriteteve hetuese.

  “Në çdo kohë, unë jam gati të kontribuoj në një sqarim të shpejtë të çështjes dhe të provoj akuza të rreme,” tha ai.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.