×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Arrestohen kontrabandistët e dorëshkrimeve antike në Slloveni

  FrontOnline
  11 Shkurt 2021

  Policia sllovene dhe hungareze kanë arrestuar pesë kontrabandistë të cilët u përpoqën të fitonin rreth tre milionë euro duke shitur një dorëshkrim fetar nga Lindja e Mesme.

  Dy shtetas sllovenë u arrestuan, dy hungarezë dhe një kroat, të cilët u përpoqën të shesin një dorëshkrim që përmbante faqe të falsifikuara, por edhe shumë origjinale më shumë se 1.000 vjeçare, raporton portali 24UR.

  Siç është thënë, origjina e dorëshkrimit është ende duke u hetuar.

  “Pas një hetimi të gjatë penal, i cili filloi në vitin 2019, pesë kontrabandistë u arrestuan,” tha zëdhënësi i policisë Drago Menegalia.

  Hetimi u nis nga Hungaria pasi mori një raport se pesë kontrabandues po përpiqeshin të shisnin tre libra antike në lëkurë të lidhura me motive fetare, gjoja nga Lindja e Mesme.

  Pas kësaj, ata kontaktuan kolegët sllovenë të cilët identifikuan të dyshuarit.

  Të dyshuarit dyshohet se u përpoqën të gjenin një blerës të mundshëm në Lubjanë, dhe e gjithë kjo u monitorua nga afër nga hetuesit.

  Ata u arrestuan në gusht të vitit të kaluar, por për shkak të hetimit, të dhënat nuk janë publikuar ende.

  Sipas Menegalia, ekipet mjeko-ligjore po hetojnë saktësisht moshën dhe origjinën e dorëshkrimit, dhe tani për tani është përcaktuar se disa ishin nga shekujt e 7-të, dhe disa nga shekujt 12-të dhe 16-të.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.