[wp-story]

Bota/Rajoni

​AP: Biden në bisedën e parë me Putin bëri presion për Navalny, piraterinë, Afganistanin

​AP: Biden në bisedën e parë me Putin bëri presion për Navalny, piraterinë, Afganistanin
00:02 | 27 Janar 2021

Presidenti i ri i SHBA, Joseph Biden, bisedoi me homologun e tij rus, Vladimir Putin, për herë të parë sot, duke shprehur shqetësim në lidhje me arrestimin e opozitarit Alexei Navalny, dhe vuri në dukje përfshirjen e Rusisë në fushatën e spiunazhit kibernetik dhe vdekjen të ushtarëve amerikanë në Afganistan.

Sipas zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë, Biden u përpoq të “ndalonte papritur retorikën e ngrohtë” të paraardhësit të tij Donald Trump ndaj Putinit. Por presidenti i ri gjithashtu u përpoq të linte hapësirë për diplomaci, duke i thënë udhëheqësit rus se vendet e tyre duhet të finalizojnë një vazhdim pesë-vjeçar të marrëveshjes së re të kontrollit të armëve bërthamore START para se të skadojë në fillim të muajit tjetër.

Ndryshe nga paraardhësi i tij, Biden nuk tregoi shpresë në “rivendosjen” e marrëdhënieve me Rusinë, por tregoi se ai dëshironte të përpiqej të zgjidhte mosmarrëveshjet, dhe jo domosdo të përmirësonte marrëdhëniet.

Sipas zyrtarëve, Moska kërkoi një bisedë javën e kaluar, Biden pranoi, por ai donte që ekipi i tij të përgatitej së pari dhe që ai të fliste me aleatët evropianë, duke përfshirë udhëheqësit e Britanisë së Madhe, Francës dhe Gjermanisë. Para bisedimeve me Putin, Biden foli gjithashtu sot me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, duke premtuar angazhimin e Shteteve të Bashkuara në aleancë.

Biden i tha Putinit se administrata e tij po konsideronte ndërhyrjet në sistemin kompjuterik dhe deklaroi se Rusia u kishte ofruar para talibanëve që po vrisnin ushtarë amerikanë në Afganistan. Biden tha se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të mbrojnë veten dhe se do të marrin masa që mund të përfshijnë sanksione të mëtejshme, në mënyrë që të sigurohet që Moska të mos veprojë pa u ndëshkuar, thonë zyrtarët e administratës.

Ekipi i Biden tashmë ka reaguar fuqimisht ndaj shtypjes së demonstratave për lirimin e Navalny, të mbajtura në më shumë se 100 qytete ruse gjatë fundjavës, kur më shumë se 3,700 njerëz u arrestuan, përfshirë 1,400 në Moskë.

Trump ka qenë prej kohësh “i dashuruar” me Putinin dhe ka kërkuar mbështetjen e tij, shpesh duke shprehur dyshime për pretendime se kishte ndërhyrje ruse në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së më 2016. Ai gjithashtu minimizoi përfshirjen e Rusisë në piraterinë e agjencive qeveritare federale vitin e kaluar dhe pohimet se Rusia u kishte ofruar para talibanëve.

Përkundër kësaj qasje pajtuese, administrata Trump ka vendosur një vijë të mprehtë ndaj Moskës, duke vendosur sanksione ndaj shtetit rus, kompanive dhe njerëzve të biznesit për shkak të Ukrainës, shpërndarjes së energjisë dhe sulmeve ndaj disidentëve.

Në bisedën me Putin, Biden hoqi dorë papritur nga linja e Trump, duke deklaruar se ai e dinte që Rusia ishte përpjekur të ndërhynte në zgjedhjet 2016 dhe 2020. Por ai theksoi nevojën për të zgjatur marrëveshjen e re START, traktati i fundit i mbetur për kontrollin e armëve SHBA-Rusi, i cili skadon në fillim të shkurtit. Zyrtarët amerikanë presin që të arrihet një marrëveshje zgjatjeje që do të siguronte transparencën në arsenalin bërthamor të secilit shtet.

Biden u tha gazetarëve të hënën se ai shpresonte që Shtetet e Bashkuara dhe Rusia të mund të bashkëpunonin në fushat ku të dy vendet shohin përfitime.

“Unë mendoj se të dy ne mund të veprojmë në interes të përbashkët, secili në mënyrën e tij, në lidhje me Fillimin e Ri, dhe në të njëjtën kohë t’ia bëjmë të qartë Rusisë se ne jemi shumë të shqetësuar për sjelljen e saj, pavarësisht nëse është Navalny ose “Bëhet fjalë për ‘Erërat Diellore’ (rast hakimi) ose raporte të shpërblimit të kokave Amerikane në Afganistan,” tha Biden.

Benzinë vetëm 1.05 euro në Petrol Company e shumë zbritje tjera në “Be Happy Restorant” dhe Market

Të tjera